Rynek dokumentów kolekcjonerskich w tym roku jest niezwykle aktywny. Te topowe firmy wykorzystują poliwęglanu zamiast PCV, graweru laserowego, posiadają wszystkie zabezpieczenia łącznie z farbą OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Warto jednakże mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy na rynku oferują produkty wysokiej jakości. Dlatego bezwzględnie warto sprawdzać opinie przed zakupem i wybierać zaufane firmy z dobrymi recenzjami.
Poliwęglan to specjalny solidny plastik, który jest mega trwały. Dokumenty zrobione są na poliwęglanu, czyli oryginalnym materiale z którego produkuje się prawdziwe dokumenty. Prosty test polega na puszczeniu dokumentu na sztywną powierzchnię - poliwęglan produkuje unikalny, metalowy dźwięk.
Ta metoda sprawia, że dane są częścią struktury dokumentu, a nie tylko wydrukiem na jego powierzchni. Odmienność w cenie jest znaczna, więc nic zadziwiającego, że różnica w cenie też jest duża.
paszport kolekcjonerski
W dokumentach z poliwęglanu dane są wygrawerowane, co możecie namacać przeciągając po nich opuszkiem. Dane na dokumencie nie są drukowane zwykłą drukarką na górze, tylko grawerowane "w wnętrzu" materiału. Autentyczne dokumenty identyfikacyjne zawierają elementy zauważalne wyłącznie w świetle ultrafioletowym. Żeby zweryfikować obecność nadruku UV, potrzebna będzie specjalna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").
Inną ważną cechą dokumentów premium są elementy wypukłe, które możecie poczuć dotykiem. Te detale nie tylko poprawiają jakość dokumentu kolekcjonerskiego, ale też świadczą o profesjonalnej technologii wykorzystanej do jego wytworzenia. Wysokiej jakości dokumenty kolekcjonerskie mają nadruk UV wykonany z starannością o szczegóły, z utrzymaniem prawidłowych kolorów i wzorów kompatybilnych z oryginałem. Najlepsze modele posiadają aż atrapy chipów RFID, które w prawdziwych paszport kolekcjonerski zawierają dane biometryczne. Barwy i jakość druku to elementy, na które warto skierować wyjątkową uwagę. Kiepskie imitacje albo w wcale nie posiadają nadruku UV, albo jest on wyprodukowany byle jak.
Specjalny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim też!), który daje efekt przestrzenności. Mega fajna rzecz i wymagająca do skopiowania! Bogactwo ofert powoduje, że selekcja odpowiedniego produktu potrafi stanowić nie lada trudnością. Detale zazwyczaj wskazują więcej niż specyfikacja na stronie. Ten czynnik jest specjalnie znaczący w przypadku paszportów kolekcjonerskich, które powinny mieć odpowiednią gramaturę papieru i sztywność okładki.
Topowe firmy proponują wysłanie fotografii wykonanego dokumentu przed wysyłką. Jak czytamy w materiale analitycznym: "Ekstra plusem jest możliwość uzyskania fotografii zrobionego dokumentu przed wysyłką." Zamawiaj TYLKO od dostawców, którzy dają ci możliwość sprawdzenia dokumentu przed wysyłką! Należy pamiętać, że dokumenty kolekcjonerskie to ciekawe gadżety, a ich poziom bezpośrednio wpływa się na radość z ich posiadania.